Tapeta winylowa - co to jest?

Tapeta winylowa to nowoczesna wersja tapety której powierzchnia pokryta jest folią PCV nazywaną winylem. Dzięki niemu tapety są trwalsze, bardziej odporne na zmywanie, szorowanie, wilgoć i promienie UV. Łatwiej jest utrzymać je w czystości, zachowują też swój idealny wygląd przez długie lata.

Tapety winylowe spotykamy najczęściej w dwóch postaciach. Pierwsza z nich to gładkie tapety, które pokryte są cienką warstwą folii winylowej. Drugi rodzaj to nieco grubsze, z gąbczastą strukturą, którą uzyskuje się dzięki pokryciu warstwy papieru spienionym winylem. Takie rozwiązanie pozwala na maskowanie drobnych nierówności ścian. Tapety winylowe występują na różnych podkładach - od papierowego, przez flizelinowe po cięższe, tekstylne.

Czy tapety winylowe smarujemy klejem?

To, czy smarujemy klejem tapetę winylową czy ścianę zależy od podłoża tapety. W przypadku tapet na podłożu papierowym klej nakładamy na tapetę oraz na ścianę. Jeśli nasza tapeta jest na flizelinie, to klejem smarujemy wyłącznie ścianę, nie tapetę. Klej rozprowadzamy za pomocą szerokiego wałka lub pędzla po odpowiednio przygotowanej wcześniej powierzchni.

Klejenie tapety winylowej krok po kroku:

Krok 1. - Przygotowanie ściany

Ogólna zasada jest taka, że ściana przed tapetowaniem powinna być sucha, czysta, odtłuszczona i gładka. Musimy usunąć stare tapety lub warstwy farby. Jak? Te pierwsze zdejmujemy przy pomocy specjalnego środka do usuwania tapet. W przypadku farby, powinniśmy postępować w zależności od tego, jakiego jest rodzaju. Farby wapienne zmiękczamy wodą i wspomnianym środkiem do usuwania tapet, zmywamy, a po wyschnięciu nakładamy podkład do tapet. Jeśli mamy na ścianie farby olejne, lakiery lub farby dyspersyjne, odtłuszczamy je, po czym gruntujemy podkładem adhezyjnym lub pigmentowym podkładem do tapet. Jeśli na ścianach mamy stary tynk, również musimy go usunąć, oszlifować ścianę i na końcu zagruntować ją.

Krok 2. – Planowanie i rysowanie

Dokładnie rozplanujmy naszą pracę, przygotujmy wszystkie niezbędne narzędzia, by nie musieć jej przerywać i tracić czasu na ich szukanie. Następnie wyznaczmy miejsca na ścianie, w których powinna kończyć się tapeta. Przy pomocy poziomicy lub pionu murarskiego i ołówka rysujemy linie, które wyznaczać nam będą kolejne pasy tapety winylowej. Ważne: pamiętajmy, że rozpoczynamy tapetowanie od jednego brzegu pokoju do drugiego (nigdy od środka!). Jeżeli na ścianie znajdują się drzwi lub okno, to od nich powinny odchodzić kolejne części tapety.

Krok 3. – Pierwszy pasek tapety

Koniecznie zapoznaj się z instrukcją tapetowania i zawartymi w niej zaleceniami producenta dotyczącymi konkretnej, posiadanej przez Ciebie tapety. Za pomocą wałka lub pędzla, w zależności od rodzaju podłoża, nanosimy klej na tapetę oraz na ścianę (podłoże papierowe) lub wyłącznie na ścianę (podłoże flizelinowe). Następnie przechodzimy z tapetą pod wyznaczone miejsce na ścianie i kleimy ją od góry. Upewniamy się, że brzegi tapety znajdują się w wyznaczonych wcześniej pionowych liniach (krok 1.), nigdy nie tapetujemy względem linii sufitu, która może być nierówna. Po przyklejeniu górnego fragmentu, wyrównujemy tapetę raklą, wałkiem lub szczotką malarską, po czym przyklejamy kolejną część. Na koniec całość jeszcze raz wygładzamy. Ważne: Jeśli przy suficie lub podłodze pozostanie nam nadmiarowy fragment tapety, ostrożnie i dokładnie odcinamy go nożykiem do tapet.

Krok 4. – Kładziemy kolejne rolki tapety

Kolejne bryty tapety dopasowujemy na styk do poprzedniego i pilnujemy, by przy ich umieszczaniu, nie tworzyły się między nimi żadne nierówności i prześwity.

Pamiętajmy, aby przy wygładzaniu brytów nie naciągać zbyt mocno tapety. Mokra tapeta „podda” się naciąganiu, niestety po wyschnięciu powróci ona do swoich pierwotnych rozmiarów, a na łączeniach brytów powstaną prześwity pomimo tego, że na początku wszystko wyglądało poprawnie.

Podczas montażu oraz min. 24 godziny po położeniu tapet należy unikać przeciągów oraz nadmiernego ogrzewania pomieszczenia. Przeciągi lub zbyt wysoka temperatura przyspieszą znacznie proces wiązania, co w konsekwencji również może doprowadzić do powstawania szpar, prześwitów między brytami.