Błędy przy tapetowaniu mogą kosztować Cię wiele godzin pracy!

Kładzenie tapety to czynność, z którą z powodzeniem poradzimy sobie sami. Warto jednak pamiętać, że z ich klejeniem jest jak z każdą inną rzeczą, której nie wykonujemy na co dzień. Dlatego zapoznajmy się z dobrymi praktykami, wybierzmy odpowiedni klej i narzędzia, przygotujmy stanowisko pracy i trzymajmy się poszczególnych kroków.

Dlaczego warto poświęcić trochę czasu na poznanie tematu, a podczas klejenia wykazać się cierpliwością? To proste - każdy błąd, który popełnimy sprawi, że będziemy musieli zacząć kolejne etapy od nowa. Jeśli te błędy zignorujemy, nie tylko stracimy dużo więcej czasu, ale efekt końcowy może okazać się daleki od tego, jaki sobie wyobrażaliśmy. Tapeta może się marszczyć, zmarnujemy zbyt wiele materiałów, a trwałość mocowania będzie kiepska. 

Jak uniknąć potencjalnych błędów? Najlepiej poznać te, które są najczęściej popełniane przez innych. W końcu lepiej jest uczyć się na cudzych błędach, nie powtarzając ich u siebie.

 

Błąd 1. – nieprzygotowanie do klejenia tapet 

Co to właściwie znaczy? Po pierwsze, już przy samym zakupie tapety musimy nie tylko odpowiednio dobrać jej rodzaj, gramaturę, ale również bardzo dokładnie wymierzyć pomieszczenie, które będziemy tapetować. Nie możemy kupować jej "na oko". Jeśli w pokoju są miejsca, które będziemy omijać, ponieważ są tam zamontowane szafki (bo może chcemy położyć tapetę jedynie w wybranych częściach pomieszczenia) wymierzmy dokładnie powierzchnię, którą chcemy pokryć. Powtórzmy pomiary, by upewnić się, że dokonaliśmy ich dobrze i kupmy tapetę z małym zapasem. Z pewnością warto skorzystać również z pomocy sprzedawcy, który pomoże obliczyć dokładną liczbę potrzebnych rolek biorąc pod uwagę także kwestie takie jak pasowania i przesunięcia w niektórych wzorach tapet.

Odpowiednie przygotowanie się do kładzenia tapety to również przygotowanie niezbędnych narzędzi. Jeśli nie zaopatrzymy się w nie, na bieżąco będziemy szukać w swoim domu zamienników, które finalnie nie spełnią swojej roli. Co należy kupić? Poniżej krótka lista niezbędnych zakupów:

·       Odpowiednio dobrany klej do tapet

·       Wałek lub szeroki pędzel do nakładania kleju

·       Poziomica lub pion murarski

·       Miarka lub metrówka (wymierzenie pomieszczenia)

·       Ołówek (zaznaczanie linii na ścianie)

·       Nożyczki lub nożyk do tapet (docinanie tapety)

·       Miękka gąbka (usuwanie nadmiaru kleju)

·       Rakla (usuwanie nadmiaru powietrza)

·       Drabina

Przed samym montażem należy również odpowiednio przygotować ścianę. Powinna być ona równa, czysta (odtłuszczona, odpylona) i zagruntowana. Brak odpowiedniego przygotowania ściany to zdecydowanie najczęstsza przyczyna niepowodzeń przy montażu tapety.

 

Błąd 2. – pośpiech przy układaniu tapety

Kluczem do sukcesu przy kładzeniu tapety jest cierpliwość oraz zaplanowanie wszystkiego w czasie, zostawiając sobie lekki zapas. W końcu w większości przypadków będziemy to robić po raz pierwszy. Podczas przygotowywania ściany, rozrysowywania na niej miejsc, w których będziemy kłaść kolejne rolki tapety oraz samego klejenia powinniśmy działać bardzo dokładnie. Warto, ponieważ wtedy efekt końcowy będzie idealny. W pośpiechu możemy nie zauważyć wielu rzeczy, zrobić je niedbale, a nikt nie chce, by między poszczególnymi częściami były prześwity, a w niektórych miejscach pozostawione pęcherzyki powietrza. Znacznie łatwiej jest korygować błędy na bieżąco, przyglądać się każdemu etapowi i działać powoli.

 

Błąd 3. – klejenie tapety źle dobranym klejem

To jeden z najpoważniejszych błędów, który później bardzo trudno jest naprawić. Dlaczego? Jeśli zdecydujemy się na klejenie źle dobranym klejem, nasza tapeta nie będzie przywierać do ściany tak, jak powinna, może się zsuwać, marszczyć, pojawią się nierówności.

Jak więc dobrać odpowiedni klej? Przede wszystkim czytajmy etykiety - tam producent wskazuje do jakiego rodzaju tapety produkt jest przeznaczony oraz do jakiej gramatury będzie właściwy. Co ważne, przy doborze kleju nie ma znaczenia grubość tapety ale właśnie jej ciężar na metr kwadratowy. Na rynku znajdziemy np. grube tapety piankowe, które będą lekkie ale spotkamy również cienkie, choć ciężkie, tapety winylowe.

W trakcie poszukiwania odpowiedniego kleju, warto wybrać producenta, który kieruje swoje produkty do profesjonalistów, ale umożliwia zakup również klientom detalicznym. Dobrym przykładem jest marka Wallfix®, która jest dostępna dla każdego klienta.

Kleje do tapet Wallfix® mogą być używane do każdego rodzaju tapet. Są plastyczne (łatwo się je aplikuje za pomocą pędzla lub wałka), nie chlapią i łatwo rozprowadzają się po podłożu. Szeroka oferta pozwala na wybranie odpowiedniego produktu dostosowanego do wybranej tapety i własnych preferencji.

Przykładowo klej gotowy Wallfix Ultra® jest odpowiedni do tapet o gramaturze do 350 g/m2. W ofercie znajdziemy też kleje przeznaczone do wyższych gramatur: Wallfix® Heavy (350 - 620 g/m2), Wallfix® Super Heavy (450 - 820 g/m2) czy Wallfix® Extreme (do 1200 g/m2).

Będą one odpowiednie np. do montażu ciężkich tapet winylowych oraz mogą być również bardzo dobrym wyborem w przypadku fototapet, które pomimo niewysokiej gramatury, często są dosyć sztywne co utrudnia montaż. W takim przypadku klej o wyższej sile wiązania rozwiązuje ten problem zapewniając łatwą obróbkę nawet w zagięciach ścian.

 

Błąd 4. – pomijanie lektury instrukcji obsługi tapety i kleju

Wielu z nas nie lubi czytać instrukcji. Przecież cóż prostszego - klej i tapeta? A jednak. Producent tapety podpowie nam w jaki sposób aplikować klej. Przykładowo w przypadku większości tapet klej nakładamy wałkiem lub pędzlem wyłącznie na przygotowaną ścianę. Z tapetami na podłożu papierowym powinniśmy postąpić inaczej: nanieść klej na wewnętrzną powierzchnię tapety i dodatkowo na ścianę Ważne jest również to, w jaki sposób należy obchodzić się z tapetą w trakcie montażu oraz po jej przyklejeniu. Podczas klejenia oraz 24h po skończeniu czynności należy unikać przeciągów oraz nadmiernego ogrzewania pomieszczenia. Takie warunki znacznie przyspieszają proces wiązania, co może skutkować powstawaniem szpar i prześwitów psujących efekt docelowy.

 

Błąd 5. – rozrabianie kleju w proszku na oko

Jeśli zdecydujemy się na użycie kleju do tapet w proszku, nie powinniśmy popełniać częstego błędu, jakim jest jego rozrabianie "na oko". Dlaczego? Producent na opakowaniu nie tylko powie nam, jakie powinny być odpowiednie proporcje proszku i wody, ale również wskaże, czy woda powinna być zimna, czy może letnia. Nie jest to jedynie sugestia, a instrukcja, jak uzyskać odpowiednie, przede wszystkim skuteczne spoiwo.

Jeśli decydujemy się na użycie kleju w proszku to tutaj Wallfix® również oferuje szeroki wybór produktów do każdego rodzaju tapet. Kleje proszkowe można przechowywać nawet do 5 lat. Ich wydajność zależy oczywiście od rodzaju tapety i chłonności podłoża. Dla przykładu Wallfix Special® wystarcza na 30-35m2 powierzchni z 200 g proszku.

 

Podsumowanie – błędów przy klejeniu tapet można łatwo uniknąć!

Jak widać, wszystkich błędów przy kładzeniu tapety można w bardzo łatwy sposób uniknąć. To nie tylko sprawi, że klejenie wybranej okładziny będzie przyjemne, nie zajmie nam więcej czasu, niż zakładaliśmy, ale efekt będzie estetyczny i będzie cieszyć nasze oczy przez wiele lat. Podsumujmy zatem, o czym pamiętać, by kładzenie tapety przebiegło bezproblemowo:

Przygotowanie

Przygotowujemy ściany, zaopatrujemy się w niezbędne narzędzia, zabezpieczamy otoczenie. Następnie planujemy każdy krok tapetowania.

Odpowiednio dobrany klej i postępowanie według instrukcji producenta

Dobieramy klej odpowiedni do tapety, którą będziemy kłaść- do jej rodzaju i gramatury. Postępujemy z nim zgodnie z instrukcjami producenta.

Cierpliwość

Pośpiech będzie naszym największym wrogiem, więc każdy krok wykonujmy dokładnie, starannie, nie przyśpieszajmy pracy na siłę.